Thursday, 7 November 2019

Program

SoundOut Program 2020

Saturday 1st February
Afternoon  Session 1  (1pm - 5pm) 

1:00     
Rhys Butler: alto Sax - Canberra
Richard Johnson: wind instruments – Canberra
Tony Osborne: vocals/electronics – Sydney

1:40     
Solo: Peter Hollo/Raven cello electronics, Sydney  SOLO

2:20
Dylan Van Der Schyff: drums - Canada
Elisabeth Harnik piano - Austria
Jess Green: guitar – Canberra

3:00    
Annette Krebs: Konstruktion #4 SOLO - Germany

3:40     
Ben Drury: bass - Canberra
Brian McNamarra: invented instruments - Canberra
Michael Norris: electronics - Queensland

4:20
Workshop ensemble set

Saturday Evening:  
Session  2   (7pm - 11:30pm)

7:00    trio  
Achim Kaufmann Piano - Germany
Frank Gratkowski: saxophone - Germany
Wilbert de Joode: double bass - Netherlands

7:50    
Alexandra Spence: objects - Sydney
Alister Spence: piano - Sydney
Louise Curham: experimental film - Canberra
Shoeb Ahmad: guitar /electronics - Canberra

8:40   
Moniker trio
Arthur Bull: Guitar -Nova Scotia
Roger Turner: drums - UK
Scott Thomson: trombone -Quebec

9:30   
180 degrees
Amanda Stewart: vocals - Sydney
Jim Denley: wind instruments Sydney
Nick Ashwood: objects/guitar - Tasmania

10: 20 
SoundOut Collective
of the day/nights performers
 
Sunday 2nd February
Afternoon:  Session  3  (1pm - 5pm)
 
1:00     
Ben Drury: double bass - Canberra
Peter Hollo: cello - Sydney
Shoeb Ahmad: guitar - Canberra

1:40    
Alister Spence: piano - Sydney
Jess Green: Guitar - Canberra
Wilbert de joode: double bass - Netherlands

2:20 
Achim Kaufmann: piano - Germany
Dylan van der Schyff: drums - Canada
Jim Denley: saxophone / flute - Sydney
Scott Thomson: trombone - Quebec

3:00   +
Annette Krebs: Konstruktion #4 - Germany
Nick Ashwood: guitar / objects - Tasmania
Rhys Butler: alto saxophone - Canberra

3:40   +
Elisabeth Harnik: piano - Austria
Frank Gratkowski: saxophone - Germany

4:20
Brian McNamarra: invented instruments - Canberra
Roger Turner: drums- UK
Richard Johnson: wind instruments – Canberra
Tony Osborne: vocals - Sydney

Sunday Evening: 
Session 4    (7pm - 11:30pm)

7:00    +
Arthur Bull: guitar - Nova Scotia
Rhys Butler: Alto Sax, Canberra
Wilbert de Joode: double bass – Netherlands
Peter Hollo: cello - Sydney

7:45 +    
Alexandra Spence: objects/electronics - Sydney
Annette Krebs: Konstruktion #4 - Germany
Richard Johnson: wind instruments – Canberra
Dylan van der Schyff: drums - Canada

8:35 +
Ben Drury: double bass - Canberra
Elisabeth Harnik: piano - Austria
Lousie Curham: experimental film - Canberra
Scott Thomson: trombone - Quebec

9:10 +
Achim Kaufmann: piano - Germany
Amanda Stewart: vocals - Sydney
Roger Turner: drums - UK

9:40    +
Alister Spence: piano - Sydney
Frank Gratkowski: saxophone - Germany
Jim Denley: wind instruments Sydney
Tony Osborne: vocals - Sydney

10:20  
Collective Improvisation (all Performers from the two days)

No comments:

Post a comment

SoundOut International Festival of Free Improvisation, Free Jazz and Experimental Music

The SoundOut Festival is running a go-fund-me campaign due to a shortfall in funding, just announced, for the 2020 event. We h...